Meremajanduse baasteadmised:

konteineriveo ettevõtted teenivad suuri kasumeid, kuigi konteinereid maailmas ei jätku

Logistikasektoris on segane aeg, mil konteinerite eksport ja import Aasiasse maksab kordi rohkem kui aasta tagasi ning transpordile võib kuluda väga pikk aeg.

Põhjuseks on, et maailmas ei ole piisavalt konteinereid, tagamaks vajalike kaupade liikumist, sest nõudlus kaupade ja pooltoodete järele, mida veetakse enamasti just konteinereis, on suurenenud, kuna pandeemiapiirangud on leevenenud. Lisaks pikendavad piirangud sadamais kaupade käitlemisaega. Suur hulk konteinereid on ootel väljaspool sadamaalasid. „Ever Giveni“ põhjustatud ummik Suessi kanalis ei aidanud samuti olukorrale kaasa, sest kanalit läbivad laevad pidid ootele jääma või sõitma ümber Aafrika. Sellegipoolest teenivad konteineriveo ettevõtted enneolematuid kasumeid, sest klientidele veetakse küll vähem kaupa, kuid konteineripuuduse tõttu on kliendid valmis maksma mitmekordset hinda, võrreldes suurenenud sadamatasudega.

Aasta tagasi kõikusid konteinertranspordi hinnad tuhande ja kolme tuhande vahel. Praegu halvimal juhul võib hind olla lausa kolmekordne. Allikas: https://unctad.org/news/how-cushion-consumers-high-maritime-freight-rates

Edukas meretranspordiäri on lihtne. Tuleb oodata, kuni maailma majandus kasvab, misjärel tõuseb maailmaturul nõudlus toormaterjali järele ja seega suureneb nõudlus laevade järele, seega mereveohinnad tõusevad. Ettevõte, millel on kaubaveoks piisavalt vabu laevu, teenib suurt tulu.

Vastupidi, kui maailmaturul hinnad langevad, väheneb nõudlus toormaterjali järele ning hinnad langevad, sest laevakompaniidel on palju vabu laevu. Kõige haavatavamad firmad võivad pankrotistuda. Silmapaistvaim näide sellest on maailma suuruselt seitsmenda laevakompanii Hanjin Shipping pankrot 2017. aastal, mil konkurendid said hindu langetada, kui nende laevastik suurenes.

Mereveo muudab väljakutsuvaks oskus tellida uusi laevu või sõlmida mitmeaastaseid lepinguid mõni aasta enne turu kasvu, et võtta laevad kasutusse õigel hetkel. Kui majandus kasvab, siis laevaehitustehastes on pikad järjekorrad, hinnad on ebaselged ja vabu laevu ei ole saada. Samuti on oluline teada, millal müüa või loobuda renditud laevadest, et see oleks enne majanduslangust.

Mõnikord ei mõjuta maailmamajanduses toimuv mereveoturgu. Sügisel 2019 suurenes tankerite päevahind märkimisväärselt. Põhjuseks oli 2020. aastal jõustunud väävlidirektiiv, paljud käitajad vahetasid kõrge väävlisisaldusega kütuse madalama väävlisisaldusega kütuse vastu. Samal ajal oli palju laevu dokis, et uuendada nende süsteeme uutele nõuetele vastavaks. Tulemus oli ühel hetkel suur nõudlus laevade järele, mis tõstis prahihindu.

Kevadel 2020, kui hakkasid kehtima Covid-19-st tingitud piirangud, kasvasid tankerite hinnad juba teist korda ühe aasta jooksul. Esmapilgul tundus see kummaline, sest piirangud pigem vähendasid kütusetarbimist. Põhjus oli selles, et piirangute tõttu kütuste tarbimine vähenes, aga naftariigid ei vähendanud tootmismahte, vaid hoopis suurendasid neid lootuses rohkem teenida. Tulemusena olid kõik maailma mahutid täis ning tankereid hakati kasutama kütusehoidlatena, mis vähendas vabade tankerite arvu ning viis hinnad lakke. Tootmist vähendati aga suhteliselt kiiresti ning ka hinnad langesid.

Mereveoturg on pidevalt silmitsi hinnamuutustega ning edulugude ja pankrottidega. Ettevõtted, mis hoiavad end tuleviku poole avatuna ja haaravad kinni kõigist võimalustest, püsivad pinnal. Turgu mõjutavad alati ootamatused, nagu COVID-19 pandeemia ja selle mõju, mis seekord tõi konteineriveo ettevõtteile palju tulu.

Transpordisektoris on igal transpordiliigil ja isegi igal eri suuruses laeval oma turg, kus veetakse mingeid kindlaid kaupu. Kui aga turg on tõsiselt häiritud, mõjutab see kõiki transpordiliike. Näiteks praegu veetakse kaupu, mida muidu veetaks merekonteinereis, hoopis õhu-, maantee- ja raudteevedudega. Konteinerikriisis on Aasia riigid hakanud vedama rekordarvu konteinereid mööda raudteed. Kõige ajakriitilisemaat kaupa veetakse lennukitega ning konteinereid veavad puistlastilaevad.

Ennustan, et praegune turuolukord jätkub ka järgmisel aastal, enne kui konteinerid hakkavad taas normaalselt liikuma. Kuid kas võib veel tulla uusi segavaid mõjureid, ei oska öelda. Ülemaailmne transporditurg on alati olnud väga muutuv ning mõjutab veohindu ja -kindlust.

Tõlkinud: Mari-Liis Tombak

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s